SpäťHome / References / Pripravujete si otázky na pracovný pohovor naozaj efektívne?

Pripravujete si otázky na pracovný pohovor naozaj efektívne?

Na pracovný pohovor sa nepripravuje iba záujemca o prácu, ale každý zamestnávateľ, ktorý si chce naozaj precízne a dobre vybrať. Dnes už nestačí sa dôkladne porozprávať s kandidátom. Je nutné dôkladne preskúmať jeho schopnosti a vlastnosti, pretože každé chybné rozhodnutie v oblasti ľudských zdrojov si vyžiada veľa vášho času a nákladov.

Ako začať?

Na úvod pracovného pohovoru privítajte uchádzača, stručne mu popíšte, čo od neho očakávate a nechajte mu priestor na predstavenie sa. Pre vás je dôležitejšia ďalšia časť pohovoru, pretože o vašom uchádzačovi sa chcete dozvedieť čo najviac potrebných informácií.

Interview s kandidátom

Ponechajte dostatočný priestor uchádzačovi o prácu, aby sa podrobnejšie predstavil, rozšíril informácie zo svojho životopisu. Všeobecne platí, že by mal rozprávať približne 80% celkového času pohovoru a vy len 20%. Z toho vyplýva, že otázky by mali byť čo najviac otvorené, aby ste ich mohli rozvíjať. Od uchádzača, ktorý sa „rozrozpráva“, sa môžete dozvedieť potrebné, ale aj nečakané informácie. Pri výbere otázok sa však vopred zamyslite aj nad tým, aké odpovede by ste považovali za pre vás pozitívne.

Výber otázok pre pohovor

Vytvorte si oblasti vášho záujmu a pre každú oblasť si pripravte 2-3 otázky, ktorými môžete dopĺňať interview a takto získate viac detailov. Pre majiteľov firiem je napríklad dôležité zistiť odpoveď na otázku, či ich budúci zamestnanec bude lojálny. Na to si môžete pripraviť viac druhov otázok, napríklad: „ Ako si predstavujete pojem lojalita?“, ak vás zaujíma viac detailov, pridajte ďalšie: „ Cítili ste niekedy, že vaša lojalita bola skúšaná? Ako ste zvládli túto situáciu?“ a podobne.

Preverte si, že vaše otázky sú naozaj efektívne

Vytvorte si portfólio otázok na pracovný pohovor a aktívne s ním pracujte. Ušetrí váš čas a zefektívni pracovný pohovor.

Pravidelne skúmajte, či:

  • sú otázky pre uchádzača dobre formulované a hlavne dostatočne zrozumiteľné
  • či konkrétna otázka dáva priestor na širšiu odpoveď a dostanete od uchádzača aj sekundárne odpovede, ktoré vás zaujímajú
  • sú nutné k vašim otázkam aj viaceré doplňujúce?

Komplexná agenda

Rozdeľte si otázky do určitých skupín, aby ste boli pripravení na rôzne druhy pohovorov. Nemôžete použiť rovnaké otázky pri prijímaní administratívneho pracovníka, alebo napríklad kontrolóra kvality v automobilovom priemysle.

Keď pohovor pripravuje naša agentúra, vychádza predovšetkým z množstva skúseností s rôznymi obsadzovanými pozíciami, ale aj množstvom typov osobností. Predvýber potenciálnych zamestnancov vám dokážeme zorganizovať už od 200€. Vždy vopred zisťujeme nie len požiadavky na pracovné miesto, ale aj preferencie budúceho zamestnávateľa, nášho klienta, čo je pre neho na kandidátovi najcennejšie, čo by rád preveril, aký druh znalosti a skúsenosti pokladá za najdôležitejší. Zladenie našich odporúčaní so zámerom klienta prináša spresnenie obrazu o kandidátovi a teda oveľa lepší výber budúceho zamestnanca.